Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi ile Aldığınız Bildirimler Sizin Kontrolünüzde Olsun!

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi ile Aldığınız Bildirimler Sizin Kontrolünüzde Olsun!
07 Oca 2021
Paylaş:

Gündelik hayatta arama, e-Posta ya da kısa mesaj ile pek çok ticari bildirim alınıyor. Bu bildirimlerin bazıları bilgimiz ve isteğimiz dahilinde olurken bazıları ise olmuyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı üzerinden konuyla ilgili yeni bir hizmeti vatandaşın kullanımına sundu. “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” ile artık ticari işletmelerden gelen e-Posta, arama ve kısa mesajlar yönetilebiliyor.

Dr. Ali Taha Koç hizmete dair şu açıklamalarda bulundu; “ticari işletmelerden pek çok bilgi mesajı geliyor. Ancak zaman içerisinde gelen bu mesajlardan bazılarına ihtiyaç duyulmuyor ve vatandaşlar gelen bildirimleri almak istemiyor. Biz bu durumda yapılacak işlemleri artık çok hızlandırdık. Vatandaşımız e-Devlet Kapısı üzerinde telefon numarası ve e-Posta adreslerini tanımlayarak, hızlı ve güvenli bir şekilde gelen ticari iletilerini yönetebilecekler.” 

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi hizmeti ile günlük hayatta istenmemesine rağmen alınan iletilerin kolay bir şekilde önüne geçileceğini dile getiren Sn. Koç, oltalama maksatlı yapılan arama ve gönderilen mesajların da önüne geçileceğini şu sözleriyle dile getirdi. “Yıl içerisinde pek çok yerden alışveriş yapıp iletişim formları dolduruyoruz. Zaman içeresinde ise hangisine izin verdiğimizi unutuyoruz ve bu iş kontrolümüzden çıkıyor.  Vatandaşlarımız artık önceden hangi ticari işletmeye mesaj arama ya da e-Posta gönderme izni verdiğini bilecek ve kontrol edebilecek. Bu sayede izin vermediği yerlerden gelen aramaların önüne geçmiş olurken, farklı yerlerden gelen aramaların da bir oltalama saldırısı olabileceğinin farkında olacak.”

Başkan Koç, hizmet üzerinden tüm e-Posta, arama ve kısa mesajlara ait ticari ileti izinlerinin ayrı ayrı görüntülenebileceğini belirterek vatandaşın istediği iletiye onay ya da red işlemini bu hizmetle gerçekleştirebileceğinin altını çizdi. Sn Koç, red durumunda yeniden onaylanana dek ticari elektronik ileti hizmeti alınmayacağını, vatandaşın istediği zaman red vermiş olduğu iletilere ise onay vererek tekrar aktif hale döndürebileceğini dile getirdi. Red bildirimi yapılan iletilerin 3 iş günü içerisinde kesileceğini dile getiren Başkan Koç, red bildirimi yapılmasına rağmen devam eden iletiler için vatandaşların e-Devlet Kapısı üzerinden “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” hizmeti ile şikayetlerini yine hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirebileceklerini vurguladı.

 “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” hizmetine e-Devlet Kapısı üzerinden tüm vatandaşlarımız ulaşabilir.


Önceki Sonraki