Dijital Tayfa’nın Maceraları Başlıyor!

Dijital Tayfa’nın Maceraları Başlıyor!
23 Ara 2020
Paylaş:

TRT Çocuğun sevilen çizgi dizisi Rafadan Tayfa’nın sevilen kahramanları bu kez Dijital Tayfa olarak karşımıza çıkıyor. Tayfa bu kez teknoloji ile ilgili heyecan dolu maceralar içi kolları sıvadı, merakla beklenen heyecan dolu serüvenler 26 Aralık 2020’de TRT Çocuk ekranlarında yayımlanmaya başlıyor.
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin katkılarıyla hazırlanan seride çocukların güvenli internet kullanımı, sanal zorbalık, internet bağımlılığı, yapay zekâ gibi pek çok konu ele alındı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç yaptığı açıklamada bu içeriklerin toplumda özellikle de çocuklar arasında dijital okuryazarlığın ve dijital farkındalığın artırılmasına yönelik hazırlandığının altını çizdi.
Çocukların beğeniyle izlediği Rafadan Tayfa serisinin, teknoloji içerikli bölümleriyle Dijital Tayfa olarak 26 Aralık 2020 de ekranlarda yer alacağını dile getiren Başkan Koç; yeni maceraların heyecanlı olmasının yanı sıra dijital okuryazarlık açısından da değerli mesajlar verdiğini dile getirdi. 
Başkan Koç, Dijital Tayfa’nın yeni bölümlerinde çocukları bekleyen birçok sürpriz konu olduğunu belirterek içerikler hakkında şunları dile getirdi: “İnternetin güvenli kullanımı, sanal zorbalık, internet bağımlılığı, yapay zekâ, nesnelerin interneti, dijitalleşmenin hayata yansımaları ve millî teknolojiler gibi konu başlıklarında bölümler hazırladık. Ayrıca bölümlerden biri de güvenlik zafiyetlerinin %90’ını oluşturan ve internet tarihinin en eski ve en etkili saldırı türlerinden biri olan oltalama saldırıları.”
Başkan Koç, çocuklar için dijital ortamların sunduğu fırsatları ve bu ortamlarda karşılaşılabilecek tehditlere karşı alınması gereken tedbirlerin önemini şu sözleriyle ifade etti: “Dijital ortam çocuklara kendilerini ifade etme, bilgi edinme ve akranlarıyla sosyalleşme gibi önemli fırsatlar sunmaktadır. Bununla birlikte sanal ortamda geçirilen sürenin artması, çocukların zararlı ve şiddet barındıran içeriğe erişme veya siber zorbalığa maruz kalma riskini de arttırmaktadır. COVID-19 sürecinde uzaktan eğitim araçlarının kullanımı, çocuklar için dijital güvenliğin önemini daha da artırmıştır.”


Önceki Sonraki