Herkes için e-Devlet Kapısı

Herkes için e-Devlet Kapısı
03 Ara 2020
Paylaş:

Kullanıcı sayısı 51,5 milyonu geçen e-Devlet Kapısı, toplumun tüm fertleri tarafından kolay kullanılabilmesi için her geçen gün gelişiyor yenileniyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç yaptığı açıklamada e-Devlet Kapısı aracılığıyla sunulan bilgi ve hizmetlerin mümkün olan en geniş kitleye erişilebilmesinin ve tüm vatandaşları kapsayabilmesinin en önemli hedeflerden biri olduğunu dile getirdi. Başkan Koç konuşmasının başında, kurumlarla koordineli yürütülen çalışmalarda özellikle dört temel engelli grubu (görsel, işitsel, fiziksel ve zihinsel), yaşlı bireyler ve diğer sebepler ile web içeriğine erişim güçlüğü yaşayan vatandaşların hizmetlere erişiminin sağlanmasının büyük önem arz ettiğini de dile getirdi. 

Sn. Koç, “Birçok kurumumuzun engelli vatandaşların iş ve işlemlerini ilgilendiren hizmetleri e-Devlet Kapısı’na entegre edilerek bu hizmetler için engelli vatandaşlarımızın kurumlara gitme gerekliliği de ortadan kalkmıştır.” dedi.
Başkan Koç, konuşmasında e-Devlet Kapısı’nda engelli vatandaşlara yönelik sunulan bazı hizmetler hakkında bilgi verdi:
•    Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru Hizmeti; Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzeri engelli olduğunu belgeleyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey Engelli Kimlik Kartı almak için ön başvurusunu e-Devlet Kapsı üzerinden yapabilmektedir. 
•    Bakım İhtiyacı Olan Engellilerin Kurumsal Bakım Taleplerinin Ön Başvurusu Hizmeti;  kullanılarak, engellilere ilişkin resmi kurum bakımı ve özel kurum bakımına yönelik başvuruda bulunulabilmektedir.
•    Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama Hizmeti ile Engelli Evde Bakım ödemelerinin bilgileri görüntülenebilmektedir.
•    Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi Hizmeti; e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmaktadır.
•    e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan EKPSS ( Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) Kura Tercih Bilgi Sistemi Engelli memur adaylarına tercihlerinde yardımcı olmaktadır.
•    e-İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama hizmeti ile; sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları sorgulanabilmektedir.
•    Görme engellilerin, bilgi kaynaklarına ulaşmasını sağlayarak eğitim ve öğretimlerine destek olmak, kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanmış Konuşan Kitaplık uygulamasına e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılabilmektedir. 
•    Milli Kütüphane Görme Engelliler İçin Sesli Kitapların Postayla Gönderim Talebi hizmeti e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmaktadır.
•    Engellilik Vergi İndirimi Başvuru İşlemlerine e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılabilmektedir.
•    e-Devlet'te Engel Yok projesi kapsamında gerçekleştirilen Engelsiz Çağrı Merkezi projesi ile, işaret dili bilen e-Devlet Kapısı Çağrı Merkezi çalışanları ile görüntülü olarak görüşme imkanına kavuşan engelli vatandaşlarımız e-Devlet Kapısı ile ilgili tüm soru ve sorunlarına buradan destek alabilmektedir. İşitme engelli vatandaşlarımız Görüntülü Çağrı Merkezi Hizmeti ile, operatörlerimizle işaret dili veya yazı kullanarak istek, öneri ve şikâyetlerini mobil cihazları üzerinden de kolay bir şekilde aktarabilmektedirler. Uygulama marketlerinden indirilerek kullanabilen mobil uygulama ile işitme engelli vatandaşların e-Devlet Kapısı ile ilgili istek ve önerilerini doğrudan Vatandaş Temsilcilerine ileterek iletişim kaynaklı yanlış anlaşılmaların ve zaman kaybının önlenmesi, bu sayede işitme engelli vatandaşların yaşam kalitelerinin artırılması amaçlanmaktadır.

Bu hizmetlerin dışında 65 yaş üstü vatandaşlar için de hayatı kolaylaştıran pek çok hizmeti e-Devlet Kapısı’nda hizmete sunduklarını dile getiren Sn. Koç, henüz pilot aşamada olan adrese teslim şifre uygulaması ile de şunları dile getirdi: "COVID-19 ile mücadele kapsamında, daha önce hiç e-Devlet Kapısı Şifresi almamış olan 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının e-Devlet Kapısı Şifresinin resmi adresleri veya beyan edecekleri adreslerinde güvenli bir şekilde kendilerine teslim edilmesi amacıyla Adreste Teslim Şifre uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu uygulama ile 65 yaş üstü vatandaşlar www.turkiye.gov.tr adresi üzerindeki başvuru formunu doldurularak e-Devlet Kapısı Şifresinin ikamet adreslerinde kendilerine teslim edilmesini talep edebilmektedirler. Ankara’nın Gölbaşı ve Keçiören ilçelerinde pilot uygulamada olan hizmet yakın zamanda tüm Türkiye’de hizmete girecek."

Başkan Koç, konuşmasının sonunda engelli vatandaşlar için çalışmaların sürekli devam ettiğini belirterek, engelliliğin birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirdiğine ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde herkese görevler düştüğüne değindi.


Önceki Sonraki