Hayat Eve Sığar (HES) Kodu e-Devlet Kapısı’nda

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu e-Devlet Kapısı’nda
30 May 2020
Paylaş:

Hayat Eve Sığar (HES) Kodunu e-Devlet Kapısı üzerinden oluşturulabilecek hizmet devreye girdi. Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha KOÇ, HES Kodunun kullanım ve önemine dair açıklamalarda bulundu.

HES Kodunun temel amacının COVID-19 sürecinde vatandaşlarımızı, bulundukları kalabalık yerde risk teşkil eden kişilerden korumak olduğunu belirten Sn. KOÇ, otobüs, uçak, tren gibi ulaşım araçlarında HES Kodu ile daha sağlıklı ve güvenli seyahat edilebileceğini vurguladı. Sn. Koç,  seyahat öncesinde ya da konferans salonu gibi kalabalık ortamlarda paylaşılacak HES Kodunun risk grubunda yer alan kişilerden korumada yardımcı olacağını dile getirdi.

Başkan KOÇ, HES kodu paylaşımı ile ilgili olarak, kod paylaşımı yapmış bir vatandaşın daha önceden kendisinin de bulunduğu yerde risk teşkil eden bir durum söz konusu olmuşsa bu veriler sayesinde en kısa sürede ilgili vatandaşın bilgilendirileceğini söyledi. Sn. KOÇ, HES Kodu sorgulama hizmeti ile vatandaşların bulundukları ortamlarda hem kendileri hem de başkaları için de COVID-19 durum sorgulaması yapabileceklerini de vurguladı.


e-Devlet Kapısı Üzerinden Hayat Eve Sığar (HES) Kodunuzu Nasıl Oluşturabilirsiniz? 

• e-Devlet Kapısı üzerinden “HES Kodu Oluşturma ve Listeleme” hizmeti seçilmelidir. 
• Henüz üretilmiş bir HES Kodunuz yoksa “Yeni HES Kodu” bağlantısı tıklanmalıdır. 
• Hizmete giriş yapan kullanıcının kimlik bilgileri ekranda otomatik olarak görüntülenir. Bu ekrandan kimin için HES Kodunun oluşturulacağı (Kendi adıma/18 yaşını doldurmamış çocuğum adına) seçilmelidir. 
• Üretilecek HES Kodunun süreli ya da süresiz olarak seçimini yapıldıktan sonra kodunuz paylaşım için otomatik olarak oluşturulacaktır. 
• Üretilen HES kodlarını, HES Kodu Sorgulama hizmeti sayfasından sorgulayabilirsiniz


 


Önceki Sonraki