e-Devlet Kapısı’nın İlk Bütünleşik Hizmeti "Araçlarım" Kullanıma Açıldı 

e-Devlet Kapısı’nın İlk Bütünleşik Hizmeti "Araçlarım" Kullanıma Açıldı 
09 Haz 2020
Paylaş:

Taşıtlara ait e-Devlet Kapısı’nda sunulan birçok hizmet “Araçlarım” adı altında tek bir hizmet olarak toplandı. Vatandaşlarımız “Araçlarım” hizmetine www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra arama alanına “Araçlarım” yazarak ya da www.turkiye.gov.tr/araclarim bağlantısı üzerinden ulaşabilirler. 

Vatandaşlarımızın araçları için farklı kurumlar tarafından sunulan hizmetlerin tek bir yerde toplandığı “Araçlarım” hizmetine dair Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha KOÇ açıklamalarda bulundu. Sn. KOÇ, “Araçlarım” hizmeti ile hiçbir yere gitmeden aracınıza ait sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi ve borç durumu gibi birçok bilginin tek ekran üzerinden görüntülenerek, bunlara ilişkin ödeme işlemlerinin gerçekleştirilebileceğini ifade etti. 

Hizmete ilişkin yaptığı açıklamada Sn. KOÇ, “Araçlarım” hizmetinden önce araçlarla ilgili 15 farklı hizmet için ayrı sayfalarda işlem yapılması gerektiğini, ancak şimdi “Araçlarım” bütünleşik hizmeti ile, birden çok e-Devlet hizmetinin bir araya getirildiğini belirtti. Sn. KOÇ, bu sayede vatandaşların, araçları ile ilgili farklı kurumlarca yürütülen hizmetlere “Araçlarım” sayfası üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğini vurguladı. 

Başkan KOÇ, araçlarla ilgili 15 hizmetin yoğun olarak kullanıldığını dile getirerek, son bir yıl içerisinde e-Devlet Kapısı üzerinde vatandaşların araçları için gerçekleştirdiği işlem sayılarına dikkat çekti. Örnek olarak Sn. KOÇ, e-Devlet Kapısı üzerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulaması işleminin 83 milyondan fazla, araç sorgulama işleminin yaklaşık 25 milyon, HGS hesap bilgileri sorgulama işleminin ise yaklaşık 18 milyon kez gerçekleştirildiğini belirterek yıl içerisinde yoğun olarak kullanılan bu hizmetlere artık tek bir noktadan ulaşılabilmesinin büyük kolaylık olduğunun altını çizdi. 

Daha önceden Gelir İdaresi Başkanlığı altında kimlik doğrulama ile ulaşılabilen hizmetlerin de artık aynı sayfa içerisinde görüntülendiğini belirten Sn. KOÇ, önceden www.gib.gov.tr altında yer alan motorlu taşıt vergisi ödeme, trafik cezası, karayolları geçiş ihlali ve karayolları geçiş ücreti idari para cezalarının da bu ekranda yer aldığını ve ödenebildiğini ifade etti. Diğer yandan, ödeme işlemleri için özel bir hizmet sayfası hazırlandığını dile getiren KOÇ, “Araçlarım” sayfasında gözüken tüm ceza ödemelerinin kolaylıkla yapılabildiğini belirtti. 

Başkan KOÇ, “Araçlarım” bütünleşik hizmeti üzerinden vatandaşların araçlarına dair hangi işlemleri yapabileceklerini detaylarıyla açıkladı. Artık “Araçlarım” hizmeti üzerinden vatandaşlarımız üzerlerine kayıtlı araçların; 
Plakasına yazılan cezayı görebilir, 
Motorlu taşıt vergisini görebilir ve ödeyebilir, 
Kasko ve trafik poliçelerini sorgulayabilir, 
Araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm raporlarını inceleyebilir, 
HGS ve OGS geçiş, hesap ve ihlal bilgilerini görebilir. 

Sn. KOÇ son olarak, birbirleri ile alakalı hizmetler için “Araçlarım” gibi bütünleşik hizmet sayfalarının geliştirileceğini ve e-Devlet Kapısı kullanımının her geçen gün daha pratik ve etkin olmasına yönelik çalışmaların sürdürüleceğini belirtti. Sn. KOÇ, 5000’den fazla hizmetin yer aldığı e-Devlet Kapısı’nda, her geçen gün yeni hizmetleri etkin kılarak vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz dedi. 


Önceki Sonraki