Ali Taha Koç Bilişim Sektörü STK’ları ile Buluştu 

Ali Taha Koç Bilişim Sektörü STK’ları ile Buluştu 
06 May 2020
Paylaş:

Başkanımız Sn. Dr. Ali Taha Koç, Dijital Gündem’in düzenlediği “Salgınla Mücadele ve Dijital Dönüşüm” konulu video konferansta Bilişim sektörü STK’ları ile bir araya geldi. Konferansta, STK’larımız sektöre dair görüşlerini doğrudan Dijital Dönüşüm Ofisi'ne iletme fırsatı buldular. 

Koç konuşmasında pandemi döneminde yoğun kullanılan birtakım video konferans sistemlerinin ciddi güvenlik açıkları bulunduğuna, bu doğrultuda Türkiye’nin dijital dönüşümü için milli ürünlerin kullanımı konusundaki kırmızı çizginin ne kadar doğru bir strateji olduğuna dikkat çekti.

Başkan Koç, pandemi döneminde sosyal izolasyonun önemini belirterek birçok kamu hizmetine e-Devlet Kapısı üzerinden erişilebildiğini, 2019 yılının ilk 4 ayına kıyasla bu yıl aynı dönemde e-Devlet Kapısı kullanımının %60 oranında arttığını ifade etti. 

Koç, Kovid-19 ile ilişkili oltalama saldırılarının artığını ve bunlara karşı dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Araştırmalar sonucunda tüm dünyada kayıt edilen Koronavirus ve Kovid-19 ile ilişkili alan adlarının %30’undan fazlasının saldırı amacıyla kullanıldığını belirtti. 

Sn. Koç, pandemi sürecinde kamu kurumları, özel sektör ve STK’lar ile koordineli çalışıldığını dile getirip; bu kapsamda uzaktan eğitim kanalları, maske dağıtımı, Kovid-19 internet sayfası gibi çalışmalara değinerek DDO tarafından desteklenen hizmetlere örnekler verdi. 

Koç, yapay zekâ çalışmalarında verinin önemine ve yapılan çalışmalara değindi.  Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli uygulama ile, akciğer grafisi çekilen hastanın Kovid-19’a yakalanıp yakalanmadığının büyük bir doğruluk payıyla tahmin edebildiğini dile getirdi. 
 


Önceki Sonraki