Akıllı Şehirler için Yapay Zekâ

Akıllı Şehirler için Yapay Zekâ
15 Oca 2020
Paylaş:

Başkanımız Sn. Dr. Ali Taha Koç ATO Congresiun’da gerçekleşen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisine katıldı. Akıllı Şehirler için Temel Politikalar Oturumunda Konuşan Koç 2050 yılında şehirlerde yaşayan insanların sayısı dünya nüfusunun %70’ini oluşturacağına, bu konuda oluşturulacak çözümlerden birisinin de veri odaklı stratejiler üzerine durulması gerektiğini ifade etti.   “Her geçen gün şehirlerde artan nüfus yoğunluğu ile birlikte; konut, ulaşım, güvenlik, altyapı, enerji gibi alanlardaki sorunlar da artmaktadır. Bu sorunlara yönelik çözüm yöntemlerinden biri de veri odaklı strateji geliştirme olacaktır."
Koç konuşmasında veri ve verinin önemine dikkat çekerek bu konuda yapılan çalışmaları anlattı. “Sahip olduğumuz büyük verinin anonimleştirilerek, kullanılabilir bir forma dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, “Ulusal Veri Sözlüğü” ve “Açık Devlet Verisi Platformu” çalışmalarına başlamış bulunmaktayız.”
Yapay zekânın akıllı şehirler için de birer uygulama alanı olduğunu Koç şu sözleri ile ifade etti. “Yapay zekânın uygulama alanlarından biri de Akıllı Şehirlerdir. Otonom araçların ve akıllı trafik lambalarının olduğu bir şehirde trafik sorunu, araçlar arası iletişim ve pekiştirmeli öğrenme sayesinde etkin bir şekilde düzelecektir.”
Konuşmasının sonunda Koç, dijital dönüşümü kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle gerçekleştireceklerini dile getirdi. “Dijital Dönüşüm Ofisi olarak bizler “Dijital Türkiye” sloganıyla çıktığımız bu yolda; kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle ülkemizin dijital dönüşümünü gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”
 


Önceki Sonraki