Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplarınızı e-Devlet Kapısı Üzerinden Kontrol Edebilirsiniz

Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplarınızı e-Devlet Kapısı Üzerinden Kontrol Edebilirsiniz
09 Şub 2020
Paylaş:

Son 10 yıl içerisinde işlem görmeyen hesaplarınız zaman aşımına uğrayıp Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna devredilecek. 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 8. maddesine göre, bankalar nezdinde mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin son on yıl içinde talebi, işlemi ve yazılı talimatı bulunmayan hesaplar zaman aşımına giriyor. 

Yasa gereğince bu süre içerisinde zaman aşımına uğrayan ve banka tarafından hak sahibine ulaşılamayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar ise TMSF Başkanlığı tarafından yapılacak ilana müteakiben Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna gelir olarak kaydediliyor.

TMSF Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zaman aşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, 15 Haziran’a kadar işlem yapmaları gerekmektedir. 

Zaman aşımı kontrolü ise e-Devlet kapısı tarafından vatandaşlarımıza sunulmaktadır. e-Devlet Kapısında hesaplara ait zaman aşımı sorgulama bilgisine, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı Hizmetlerinin altında yer alan “Bu Yıl TMSF’ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama Hizmeti” kısmından ulaşılabilir. Bugüne kadar birçok vatandaşımız tarafından 859.855 defa sorgulanan hizmete   https://ddo.link/tmsf-zamanasimi-hesaplari-sorgulama bağlantısından erişilebilir. Sorgulama hizmeti ayrıca TMSF Başkanlığının internet sitesinden de sunulmaktadır.

Ayrıca TMSF Başkanlığı veri tabanında T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan vatandaşlarımız geçmiş yıllara ait Tasarruf Mevduat Sigorta Fonuna devredilen hesapların bilgilerini de e-Devlet Kapısı üzerinden alabilirler. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda 2019 yılında gerçekleştirilen hizmete https://ddo.link/devredilmis-hesaplara-iliskin-sorgulama bağlantısından ulaşabilirsiniz. 

Konuya ilişkin Anadolu Ajansı  bilgilendirme metnine https://ddo.link/10-yillik-hesap-uyarisi bağlantısından ulaşabilirsiniz.  


Önceki Sonraki