Gençlerin Fikirleri Dijital Türkiye Fikir Maratonunda Yarıştı

Gençlerin Fikirleri Dijital Türkiye Fikir Maratonunda Yarıştı
14 Ara 2019
Paylaş:

Dijital Türkiye (e-Devlet) ve e-Dönüşüm konularında uygulanabilir, sürdürülebilir ve teknoloji odaklı fikirlerin geliştirilmesi, yeni hizmetlerin tasarlanması amacıyla “Dijital Türkiye Fikir Maratonu” 14.12.2019’da İvedik Organize Sanayi Bölgesinde yapıldı. 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç, yarışmanın açılış konuşmasını gerçekleştirip, öğrencilerin fikirlerini dinledi. Koç konuşmasında Dijital Türkiye Fikir Maratonu’nun ilk defa gerçekleştiğini ve gençlerin fikirlerini duymaktan büyük keyif aldığını dile getirdi. Bundan sonra da fikir maratonlarının devamının geleceğini dile getiren Koç, özellikle Dijital Türkiye’nin kullanımının daha az olduğu yerlerde fikir maratonları gerçekleştirileceğini şu sözleri ile ifade etti: "Bugün biz varız, gelecekte sizler burada oturacaksınız. Buraları sizler daha ileri götüreceksiniz. Bundan dolayı sizlerin her türlü fikrine açığız. Bu maraton bir ilk, bundan sonra akademisyenlerle, kamuyla, özellikle Dijital Türkiye'nin kullanılmadığı bölgelere gidip orada vatandaşlarımızla gerçekleştireceğiz." 

Dijital Türkiye’nin herkes tarafından, her yerde, her zaman daha fazla kullanılması gerektiğine vurgu yapan Koç, tüketen değil üreten bir Türkiye olmak için çok çalışılması gerektiğini söyledi. Koç, yarışmada gençlerin fikirlerini yaratıcılık, uygulanabilirlik ve sosyal etkiye göre değerlendirdiklerini, dereceye giren fikirlerin ise hayata geçirilebileceğini dile getirdi.

Yarışmaya 584 üniversite öğrencisinin oluşturduğu 169 takım katıldı. Finale kalan 14 takım arasından ilk beş sıraya girenler ödüllerini aldılar. 1. olan “Değnekçiler” adlı takıma ödülünü Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sn. Dr. Ali Taha Koç verdi. 2. olan “Piton” adlı takım ödülünü Türksat A.Ş. Genel Müdürü Sn. Cenk Şen’in, 3. olan “Tek Hat” takımı ödülünü Hacettepe Üniversitesi İİBF öğretim görevlisi Sn. Prof. Dr. Mete YILDIZ’ın, 4. olan “Medeniyet Elektronik” takımı ödülünü OBSS Genel Müdürü Sn. Zafer Şen’in ve 5. olan “Verticality For Everyone” takımı ödülünü İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp’in elinden aldı.
 


Önceki Sonraki