100 Bin Sosyal Konut Projesi Başvuruları Dijital Türkiye Portalinde

100 Bin Sosyal Konut Projesi Başvuruları Dijital Türkiye Portalinde
16 Ara 2019
Paylaş:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlara yönelik başvurular Dijital Türkiye Portali (e-Devlet Kapısı) üzerinden de yapılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜRKSAT, 100 Bin Sosyal Konut Projesi başvurularının Dijital Türkiye Portali (e-Devlet Kapısı) üzerinden yapılmasına yönelik entegrasyonu tamamladı.
Dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlayan proje ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi resmî sosyal medya hesaplarından; “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız öncülüğünde üretilecek 100 bin sosyal konuta yönelik başvurularınızı Dijital Türkiye Portali üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.” açıklaması yapıldı.

Dijital Türkiye Portali üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde TL olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 TL tahsil edilecek, TL olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde, ilgili bankanın şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 TL tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak. Başvuru sahibinin hak sahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

TOKİ’nin resmi internet sayfasında yer alan açıklamaya göre; başvuru yapacakların T.C. vatandaşı olup proje il/ilçe sınırları içerisinde yaşıyor olması, kendisinin eşinin ve velayetleri altındaki çocukların üzerinde herhangi bir tapu kaydının olmaması ve en fazla hane halkı aylık gelirinin 5.500 TL olması gerekmektedir. Söz konusu açıklamada ayrıca şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerine ödeme kolaylığı sağlandığı ve başvurular için son tarihin 15 Ocak 2020 olduğu belirtildi.
2+1 ve 3+1 konut imkânı sunan projede asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek.
 


Önceki Sonraki