Kamu, Üniversite, Özel Sektör ve STK Temsilcileri Bir Araya Geldi

Kamu, Üniversite, Özel Sektör ve STK Temsilcileri Bir Araya Geldi
18 Eki 2019
Paylaş:

Kamu, üniversite, özel sektör ve STK temsilcileri bilişimde 2023 vizyonu için Kamu-Bib’22-Bimy’26 Bütünleşik Etkinliğinde buluştu. Açılış Konuşmasını gerçekleştiren Başkanımız Sn. Dr. Ali Taha Koç dijital dönüşümün günlük yaşamın her alanını etkilediğini söyleyerek bakış açımızı bu çerçevede şekillendirmemiz gerektiğini vurguladı.

Koç konuşmasında: “Millî Teknoloji Hamlemiz; 21. yüzyılın en kıymetli değeri olan veri odaklı bir yaklaşımla şekillenmektedir.” Sözleriyle yerli ve millî teknolojiye dikkat çekti. 

Türkiye’de üretilen verinin korunmasının sağlanmasının da ayrıca önem arz ettiğini şu sözleri ile ifade etti. “Nasıl ülkemizin her karış toprağı bizim için canımız pahasına bir değere sahipse, her byte verimize de aynı gözle bakmaktayız. Bu kapsamda, her bayt verinin kendi sınırlarımız içerisinde korunması da büyük önem arz etmektedir.”

Konuşmada değinilen bir başka önemli husus ise yapay zekâ çalışmaları ve bu doğrultuda hazırlanan Ulusal Veri Sözlüğü çalışması oldu. “Ulusal Veri Sözlüğünün çıktıları Yapay Zekâ çalışmalarımızın can suyu olacaktır. Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, insanı merkeze alan bir yaklaşımla, kamunun öncülüğünde, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde, Ulusal Yapay Zekâ Stratejimizi hazırlamaktayız.”

Koç konuşmasında “Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, kaynaklarımızı verimli kullanarak, teknolojiyi sadece tüketen değil üreten bir Türkiye olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Yapılacak her bir çalışmanın destekçisi olacağımızı belirtirken, gelin dijital geleceğimizi hep birlikte inşa edelim.” sözleriyle tüm kamu, üniversite ve özel sektör temsilcilerini beraber çalışmaya davet etti.

 

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki