Türkiye – Azerbaycan 8. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı

Türkiye – Azerbaycan 8. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı
16 Eyl 2019
Paylaş:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay Başkanlığındaki heyetle birlikte , Türkiye-Azerbaycan 8. Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı’na katıldık. Heyet ile birlikte  Haydar Aliyev’in mezarını ziyaretin ardından Şehitler Hıyabanı ile Türk Şehitliği’ne çelenk ve karanfil bırakıldı.

Azerbaycan ve Türkiye'nin iş ve ticaret hacminin geliştirilmesi için ziyarette bulunduklarını ifade eden Oktay: "Azerbaycan ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz çok boyutlu. Tek millet iki devlet sözü uygulamalarımızın her birinde karşılık buluyor. Bu ilişkileri artırarak devam ettireceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in ilan ettikleri ciddi bir hedef var. 15 milyar dolarlık ticaret hedefi. Bu hedef 2023 hedefi olarak belirendi. Biz olaya sadece kendi ticaret hacmimizi geliştirmek olarak bakmıyoruz. Aynı zamanda hem Azerbaycan hem de Türkiye'nin ticaret hacminin daha ileriye götürülmesiyle, pastanın büyütülmesiyle ilgili bir hedef var. Azerbaycan’ın 23-24 milyar dolar olan ticaret hacminin ikiye katlanması en büyük arzumuzdur. Azerbaycan'daki refah seviyesinin artması Türkiye'nin refah seviyesinin artması kadar bizi mutlu eder. Aynı şekilde Türkiye'nin refah seviyensin artması da Azerbaycan'ı mutlu eder. Biz o kadar birlik ve beraberlik içindeyiz."

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak sadece ticari değil aynı zamanda dijitalleşmede de ilişkilerimizin gelişmesini, güçlenmesini temenni ediyoruz.

Fotoğraf GalerisiÖnceki Sonraki